czwartek, 22 stycznia 2015

GOK Komorniki


TAKA GMINA


Gmina Komorniki nie tylko gospodarką stoi. Kultura jest tak samo ważna jak inne rodzaje działalności organizacji i podmiotów gminnych na rzecz mieszkańców. O sukcesach gminy w tym zakresie wielokrotnie czytałem w mediach. Miałem przyjemność uczestniczyć w kilku imprezach i mogę potwierdzić profesjonalizm organizacyjny. Nic nie dzieje się przypadkowo, kalendarz imprez obejmuje wszystko to, czego oczekują  mieszkańcy. Niewątpliwie struktury GOK-u, którym kieruje pan Antoni Pawlik, są trwałą bazą wszelkich przedsięwzięć, a także biblioteki usytuowane na terenie gminy, prowadzące działaność na rzecz młodzieży i dorosłych. Koła Gospodyń Wiejskich w kilku sołectwach prowadzą działaność wzbogaconą, o doradztwo w zakresie gospodarstw domowych, kultywują sztukę rękodzieła, a także w działalności artystycznej - spuściznę mikroregionu ,na którą składają się: muzyka ludowa, rękodzielnictwo, literatura i historia współczesna a także tradycja. Z przyjemnością rekomenduję to wszystko, co widziałem i usłyszałem podczas spotkań bezpośrednich.  Gmina w tym względzie nie ma sobie równych i jest wzorcem do naśladowania. Do pełnego obrazu kultury gimny trzeba dodać wkład Muzeum Rolnictwa działające w Szreniawie, 

W GOK-u działają następujące kluby i zespoły:


                                                     Zespół wokalny "KOMORNICZANIE"
        Zespół powstał 1 kwietnia 2009 roku z inicjatywy Marii Grześko – aktywnej członkini Klubu Seniora, oraz dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach Antoniego Pawlika.
        Pierwszym Dyrygentem i prowadzącym Zespół Wokalny „Komorniczanie” był pan Tadeusz Kubisa wieloletni kierownik grupy puzonów Filharmonii Poznańskiej.Od początku roku 2012 zespół prowadzi pan Zenon Dolata.
       „Komorniczanie” to zespół składający się z czterech panów i dwunastu bardzo zaangażowanych w śpiewanie pań. W wykonaniu grupy można usłyszeć muzykę ludową, regionalną wielkopolską oraz biesiadną. Pierwsze koncerty zespołu odbyły się podczas Dni Gminy Komorniki.
         Zespół Wokalny „Komorniczanie” koncertuje na terenie Gminy Komorniki, Wielkopolski oraz innych regionach kraju.


                                                     Zespół Harmonijki Ustnej „ PICCOLO”
                   Zespół muzyczny - harmonijki ustnej działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach od 14 listopada 2006 roku. Zespół założył Stefan Kroll. Od stycznia 2011 roku zespół zmienił skład osobowy. Obecnie zespół liczy 5 muzyków. Kierownikiem zespołu jest Marian Patalas, liderem grupy jest Zbigniew Polody. Zespół gra muzykę biesiadną, ludową oraz popularną, swój repertuar prezentuje na przeglądach , festynach rodzinnych, Dniach Gminy . Zespół brał udział w biciu rekordu Guinessa, grających na harmonijkach.  Zespół bierze udział w konkursach i przeglądach m.in. w Kamieniu Pomorskim, Debrznie.

                                                     Kapela podwórkowa "Plewiszczoki"   
Kapela „Plewiszczoki”powstała we wrześniu 2001 r., działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach. Obecny skład zespołu to : kierownik artystyczny Czesław Gryska – akordeon , Leszek Gryska – bęben, Jacek Kaniewski- trąbka, Konstanty Pawelski – klarnet/ saksofon, Zbigniew Majchrzak- gitara basowa, Damian Majchrzak- bando.Kapela bierze udział w wielu imprezach okolicznościowych Gminy Komorniki,  imprezach powiatowych, festiwalach, przeglądach kapel podwórkowych w różnych zakątkach Polski. Kapela jest współorganizatorem corocznego przeglądu kapel podwórkowych KAPELIADA.W 2012 roku kapela PLEWISZCZOKI za całokształt pracy artystycznej otrzymała nagrodę z rąk Starosty Poznańskiego – Jana Grabkowskiego.

                                                       
                                                 ZESPÓŁ WOKALNY „A s p i r y n k i”
    „Aspirynki” to zespół wokalny, w którym śpiewają panie należące do kół gospodyń z gminy Komornik, ale obecnie dołączyli do nich panowie tzw. męskie głosy.
    Zespół powstał 9 marca 2006 r., działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Czesław Gryska, szefowa zespołu Weronika Kaczmarek pełni swoją funkcję od czerwca 2007 roku.
    Obecnie zespół liczy 11 pań i 6 panów. Repertuar zespołu jest różnorodny, od utworów biesiadnych, ludowych, pieśni patriotycznych do operetkowych. Piosenki przyjazne dla ucha i ducha, znane lubiane i przez Czesława komponowane.
    „Aspirynki” swym śpiewem uświetniają imprezy gminne takie jak : Dni Gminy Komorniki, Dożynki Gminne, Dni Seniora, festyny rodzinne. Koncertowały na Słowacji i wielu zakątkach naszego kraju na przeglądach zespołów śpiewaczych, festiwalach międzynarodowych. Z inicjatywy kierownika zespołu i „Aspirynek”, co roku w Plewiskach odbywa się przegląd zespołów śpiewaczych „Babiniec” . Zespół Aspirynki wspiera pomocą i śpiewem coroczny przegląd kapel podwórkowych „ Kapeliada”. W 2008 r., zespół zdobył nagrodę Grand Prix i wielokrotne miejsca na podium.
    W 2012 roku zespół wspólnie z kapelą „ Plewiszczoki” nagrał płytę i teledysk o Komornikach pt: „ W Komornikach fajnie jest .”
                                                          
                                                          Zespół Pieśni i Tańca  „Szreniawa”
Zespół Pieśni i Tańca  „Szreniawa” powstał z inicjatywy Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego i działa od 10 lat.
Choreografem i opiekunem jest pani Małgorzata Wyspiańska-Matysiak. W lipcu 2003 roku do zespołu dołączyły dzieci ze Szkoły Podstawowej z Wir. Obecnie grupa liczy 23 osoby, w tym 9 chłopców.
Zespół ma już na swoim koncie ponad 50 koncertów, w tym 2 poza granicami Polski, w Niemczech. Próby odbywają się 2 razy w tygodniu w poniedziałki i środy w godz. 17.45-19.00 dzieci, 19.00-20.30 młodzież. Zespół finansowany jest ze środków Muzeum w Szreniawie i budżetu Gminy Komorniki.
                                         
                                           Zespół Dziecięcy Tańca Ludowego „Komorniki”
     Od listopada 2005r., z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach, rozpoczął działalność Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Komorniki”. Zespół tworzą dzieci komornickiego przedszkola oraz uczniowie klas, 0, 1, 2, szkół podstawowych z Komornik i Chomęcic.
    Zespół posiada oryginalne stroje krakowskie zakupione w pracowni Polskich Strojów Regionalnych „Perfekt”s. c. w Krakowie.
     Dzieci pięknie prezentowały się, w swoim pierwszym publicznym przedstawieniu w trakcie XIV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Komornikach. Kolejne występy przewidujemy z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz podczas Dni Gminy Komorniki. 

                                  Dziecięcy zespół tańca nowoczesnego „Disco Dance”
       Choreografem zespołu jest instruktor tańca pani mgr Maria Nawrocka. Zespół działa od 2005 roku. Prezentuje nowoczesny taniec i nowatorskie układy choreograficzne. Zespół występował na różnych imprezach m. in. na Dniach Gminy Komorniki, podczas koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na inauguracji roku kulturalnego GOK-u, zajął IV i V miejsce na IV Otwartym Amatorskim Turnieju Formacji Tanecznych w Mosinie w 2007 roku.

(informacje pochodzą ze strony internetowej GOK w Komornikach)Wójt Gminy mgr inż Jan Broda      fotorelacja  z prezentacji potraw regionu w Domu Kultuty w Głuchowie
                                     Liderki Koła Gospodyń Wiejskich w Głuchowie i Plewiskach.


                                      Dyr. GOK-u pan Antoni PawlikBrak komentarzy:

Prześlij komentarz