niedziela, 30 listopada 2014

Drzwi do wyobraźni

Teksty nadesłane na Konkurs Literacki Amici, podbudowały moją wiedzę o stanie twórczości uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych. Przyznam, że mimo stałych kontaktów ze środowiskami literackimi nie przypuszczałem, że w najmłodszych grupach wiekowych znajdują się twórcy prezentujący wysoki poziom artystyczny, zarówno w poezji jak i prozie.  W przeciwieństwie do zorganizowanych środowisk literackich, młodzi twórcy wywodzący się ze szkół zaskakują naturalnością, czystym płynnym pisaniem, oryginalnością w kreowaniu postaw lirycznych, trudno doszukać się u nich epigonizmu, chociaż w prozie fascynacje literaturą fantasy, są bardzo częste. To oczywiste, sporo książek tego gatunku literackiego od wielu lat pojawia się na rynku, każde pokolenie ma swoją „obowiązującą” literaturę, swoich bohaterów do naśladowania. W miarę dorastania zmieniają się upodobania, aż do procesu autokreacji przy wykorzystaniu własnego talentu. 
   Tegoroczny konkurs przyniósł wiele ciekawej lektury, pojawiło się (moim skromnym zdaniem) kilka talentów na miarę krajową. Bo jak inaczej nazwać autorkę kilku wierszy, w których błyszczy czyściutki rodzimy język liryczny? Talentem można określić autora wierszy, w których znajdują się elementy surrealizmu, obrazujące w sposób zrozumiały rzeczywistość przez niego postrzeganą. Talentem można nazwać autora, który próbuje w dość udany sposób posługiwać się metajęzykiem, Udane konfabulacje, próby pisania ekfraz, udane próby prozy poetyckiej- to wszystko dostrzegłem w tekstach konkursowych. 
   Wybór najlepszych tekstów nie był sprawą łatwą, dlatego wszyscy uczestnicy konkursu spisali się na medal, dlatego almanach pokonkursowy jest także sukcesem organizatorów, a szkoły prezentowane przez laureatów mogą być dumne ze swojej pracy z młodzieżą. Literatura jest papierkiem lakmusowym tego wszystkiego, czego dokonuje się w szkołach. Nie zawsze to jest widoczne, na co dzień, takie konkursy wyzwalają w uczniach drzemiące talenty, zachęcają do dalszych prób pisania.  Jest w tym też, jakiś splendor.   Piątkowy wieczór na długo pozostanie w mojej pamięci. Finał konkursu literackiego w którym uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych i licealnych z terenu województwa Wielkopolskiego, miał znakomitą oprawę teatralną. Wystąpili uczniowie- aktorzy miejscowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących.  Na spektakl słowno - muzyczny, złożyły się teksty laureatów konkursu literackiego( poezji i prozy). Znakomicie skomponowane widowisko, dramaturgia w oprawie muzycznej a także nowoczesny taniec, przeplatany pantomimą- dało w sumie wielobarwny obraz  który widownia przyjęła z  olbrzymim aplauzem.
  "Teatr w przejściu", teatr szkolny w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu działa od sześciu lat. Ma w swoim dorobku wiele przedstawień, inscenizacji, uczestniczy z powodzeniem w przeglądach na terenie kraju. Założycielką teatru, i prowadzącą zespół aktorski jest Hanna Szeląg, znana poznańska poetka, kierująca także Stowarzyszeniem pomocy dzieciom i rodzinom - Amici.  
  Po spektaklu odbyło się ogłoszenie wyników konkursu, laureaci otrzymali cenne nagrody, dyplomy i upominki. Wręczono także dyplomy i pamiątkowe statuetki opiekunom artystycznym młodych twórców. Jurorzy dokonali podsumowania a na koniec każdy z laureatów mógł podyskutować z wybranym jurorem na temat swojej twórczości.

Wyniki konkursu:

Poezja

I   miejsce -  Szymon Wieczorek, II LO w Poznaniu
II  miejsce – Aniela Walkowiak, Gimnazjum Dwujęzyczne  im K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
III miejsce – Julianna Maj,  III LO w Ostrowie Wielkopolskim

Wyróżnienia –Klaudia Daszkiewicz, XI LO w Poznaniu. Zofia Marek, Gimnazjum nr 26 w Poznaniu ,Kinga Kasprzak, XVII LO w Poznaniu. Paweł Ślosarczyk, III LO w Lesznie.  Julia Bacik          Zespól Szkół Urszulańskich w Poznaniu.

Proza

I   miejsce – Adrianna Cieślińska, ZSO Gimnazjum Dwujęzyczne w Śremie
II  miejsce – Gabriela Michor, XVII LO w Poznaniu
III miejsca -  Zofia Janicka, VIII LO w Poznaniu
                   Joanna Witkowska Zespół Szkół Urszulańskich w Poznaniu.

Wyróżnienia - Barbara Janicka, VIII LO w Poznaniu. Paulina Piątek, LO im Marii Magdaleny w Poznaniu. Kinga Kolenda, LO XVII Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr4 w Poznaniu. Julia Paterczyk  Gimnazjum Dwujęzyczne Im, J.Wybickiego w Śremie. Klaudia Rodziejczak, VI LO w Poznaniu.  Jakub Garbala, II LO w Lesznie. Dagmara Torlop, Gimnazjum nr 26 Zespół Szkól nr 4, w Poznaniu. Iga Chrzanowska Gimnazjum Dwujęzyczne w Śremie.                                                                                                                                                                       
Jury pracowało w składzie:
            Jerzy Beniamin Zimny, przewodniczący.   
            dr. Irena Jezierska, członkini jury
            dr. Olga Soporowska-Wojtczak, członkini jury


GALERIA 
               


                                                           omówienie konkursu
                                                       sympatyczni konferansjerzy
                                                         kawiarenka w kuluarach teatru
                                                      zespół "Teatru w przejściu"
                                                            nagrody dla laureatów konkursu
                                          w rozmowie z Kingą Kolendą, autorką ciekawego eseju
                                                                         Jury

Poznań, 28 listopada 2014 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz